Jak znaleźć dobrego adwokata?

Kim jest adwokat?

Jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz aplikację adwokacką zakończoną pozytywnym wynikiem egzaminu. Ma najszersze uprawnienia pośród wszystkich zawodów prawniczych. Adwokat dobrze zna i egzekwuje prawo, a także posługuje się ustawami i artykułami, które zawarte są w kodeksie prawnym. Może pracować w urzędzie lub prowadzić własną praktykę. Kancelaria adwokacka Olsztyn jest miejscem, gdzie powinnismy się udać szukając porady prawnej. Adwokat jest zobowiązany do działania zgodnie z zasadami etyki adwokackiej i w obronie interesów swojego klienta. Każdy adwokat należy do właściwej miejscem Okręgowej Izby Adwokackiej.

Zakres obowiązków adwokata

Adwokat jest osobą uprawnioną do występowania przed sądami wszystkich instancji celem reprezentowania interesów swoich klientów. Wśród spraw, które może prowadzić wyróżnia się także sprawy karne, co odróżnia zakres obowiązków adwokata od radcy prawnego. Osoba taka może pracować lub otworzyć własną kancelarię adwokacką. Kancelaria adwokacka jest to miejsce, które zatrudnia prawników z pozytywnym wynikiem egzaminu adwokackiego. W takim miejscu osoba zainteresowana może szukać porady lub pomocy osoby odpowiednio wykwalifikowanej.

Dlaczego dobry adwokat nie jest tani?

W branży prawniczej istnieje przekonanie, że tańsza usługa jest usługą gorszą. Skuteczność działania adwokat postrzegamy jako proceder, za którym stoją duże pieniądze. Adwokaci natomiast dostosowują się do ogólnie panującego postrzegania rzeczywistości w tym temacie.  Dobrze skrojony garnitur czy piękny zegarem kojarzy nam się z sukcesem, a sukces prawnika oznacza także sukces osoby zainteresowanej. Jednak przekonanie, że każdy prawnik zarabia niebagatelne sumy jest mitem. Zwykle jest tak, że przez kilka lat po ukończeniu wymarzonego, prawniczego kierunku studiów, młody prawnik otrzymuje pensję oscylującą wokół średniej krajowej. Z tej niewielkiej pensji większość osób stara się dokształcać prywatnie, np. pobierając kursy bądź lekcje języka obcego. Nic więc dziwnego, że po tylu latach wkładu własnego, kiedy w końcu inwestycja w samorozwój zaczyna się zwracać, takie osoby chcą żyć na odpowiedniej stopie. Większość osób nie znajdujących się w branży nie zdaje sobie sprawy ile nauki i wyrzeczeń kosztowało prawnika zdobycie wiedzy, która pozwala mu świadczyć profesjonalną pomoc osobom zainteresowanym.

Czym powinien cechować się dobry adwokat?

Ocena kompetencji adwokata jest dosyć skomplikowaną sprawą. Żyjemy w dobie dostępu do internetu, co znacznie ułatwia nasze poszukiwania. Pojęcie dobrego adwokata można rozumieć w dwojaki sposób. Jest to osoba, która ciągle się dokształca, śledzi zmiany w ustawach i prawie, zna języki obce i posiada zdolność indywidualnego podejścia do każdego klienta. Fachowy prawnik jest nie tylko skutecznym wojownikiem w obronie nas i naszej sprawy, ale także powinien być naszym pomocnikiem i powiernikiem wątpliwości i przemyśleń w danej kwestii. Dobry adwokat ma na swoim koncie wiele wygranych spraw w pewnym wąskim ich zakresie. Adwokat jest osobą specjalizującą się w danej dziedzinie, która stale pogłębia swoją wiedzę w jej tematyce, ale bez zamykania się na inne wiadomości. Holistyczne podejście ze skupieniem się na wąskim zakresie oferowanej usługi jest czymś, co pozwoli nam być spokojnym o kompetencje i doświadczenie adwokata w sprawie, z którą się do niego zgłosiliśmy. Kancelaria adwokacka pozwala znaleźć specjalistę, który z powodzeniem będzie reprezentował interesy klienta.